Distinguished Service Award Recipients

2010 Nick Driedger, CEO Mennonite Savings
Bruce Corbett, Director, Your Credit Union
2009 Tim Bossence, CEO Unigasco
2008 Howard Bogach, CEO, Central 1
John Ellis, Food Family
Sheena Lucas
2007 Ronald J. Koppmann
2006 Scott Kennedy, past chair, Central 1
Jonathan Guss, former CEO, Central 1
2004 Stewart Black
Bruce Neville
Bruce Thorp
Ed Grad, former CEO, Central 1
George Joyce
2003 Ted Joiner
Blake Halladay
Olha Zawerucha-Swyhtuch
2002 Owen Jackson
Mel Lang
2001 Alan Marentette
2000 Harry Cohen
1998 Jaccquie Thorp, WCB Credit Union
1997 Pat MacDougall, Packaging Employees Hamilton
1996 Gladys Axtell, Holy Angels’ & St. Anne’s Parish St. Thomas
Leo Cahill, PACE
Guido Chezzi, Sudbury Region
Dick DeMan, CUCO Board, LCBO Employees
Sheena Lucas, CUIC, CUDA, CUCO
1994 Gary Gillam
John Ferron
1993 Bernie Akey
Bill Goertz
Alex Gracie
1992 Clifford Schott
1991 Tim & Amy Dauphinee
1990 Marty Cowal, St. Catherines Civic Employees
Herve Lanctot,Windsor
John Strybosch, St. Willibrord
1987 William Intven, St. Willibrord
John Luryk, Holy spirit
Basil Money, Hamilton Cchapter & Anglican Parishes Hamilton
John Burton, Richmond Hill Community & Baptist Ministers
1986 Jack Morneau, Motorco Community
Leonard Strom, Sault Civic Employees
Arthur Ekbaum, Estonian Toronto
Gordon Mowat, Camera Heights
Fred Jones, Great Lakes
1985 James Teffy, St. Frances de Sales Parish
Fred Cameron, Hayes-Dana
Clint Croswell, United Co-operatives of Ont
Abraham Regier, Niagara Township
1984 Walter Morden, Copper Cliff Community
Gordon Woodbridge, CUNA
Harvey Willoughby, Algoma Steel Workers
Robert Ingram, CUNA
Alex Ferriss, Q.C., Ont. CU League Board Member
1983 Joseph Wallner, CUMIS
Isidore Roy, Savings and CU
Findlay Dingwall, Ottawa CPR
Cliff McElroy, Ganaraska Port Credit
James Turley, CUCO
1982 Jim Smith, Our Lade of Victory
Basil Sitnyk, Ukranian Toronto
Charles Diemer, Woodslee
Ed O’Dell, Moore
Gus Harris, CU Centre
1981 Leo D. (Mike) Schaus, St. Louis Parish Waterloo
Peter Riddick, Kapuskasing
EdFortune, Windsor Comminion Civil Servants
Andrew O. Hebb, Co-operators Insurance Association
J. E. (Ed) Jones, Plymouth Cordage Employees
1980 H. Dixon, Port Arthur
Percy Quiinton, T.H. & B.
Jim Davidson, Notre Dame Parish
Joe Bonner, Nasco Employees
Bishop Francis, Motorco Employees
1979 Earle Reed, Woodstock
John Homer, Hamilton Municipal Employees
Art Briggs, Toronto Customs
Bert Savage, Toronto Customs
Leonard Mitchell, OCCS 1953
Note – The award was not presented in years not listed.